Grónsko – Scoresby Sund a polární záře

  • Destinace: Island, Grónsko
  • Typ zájezdu: Polární plavby
  • Délka: 9-denní
  • Cena: 102 000,- Kč

Během této plavby navštívíme hluboké fjordy východního Grónska. Loď bude sloužit jako plovoucí základna a my budeme vyrážet do okolí na túry nebo plout na mořském kajaku. Na této akci se můžete potápět nebo vyzkoušt fotografický workshop. Budete mít víc času pohybovat se na souši a pozorovat zvířata z jiného úhlu pohledu. Aktivity lze volit dle chuti a kromě potápění jsou zahrnuty v ceně zájezdu. Aktivní program v jedné z nejhezčích oblastí Grónska – Scoresby Sund – je doplněn pozorováním polární záře. Budeme tu v ideální době, kdy je polární záře dobře viditelná a je tak vysoká pravděpodobnost, že ji zažijeme v plné síle. Program na pobřeží cílí na pěší turistiku ve fjordech východního pobřeží. Cesta začíná a končí na Islandu, lze ji tedy prodloužit o poznávání této nádherné země.

Chci rezervaci Více o destinaci

Program zájezdu
Detailní denní program je orientační a může se změnit – loď pluje podle přírodních podmínek, počasí, výskytu ledu, atd..

K plavbě Vám na přání zajistíme dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program před nebo po vylodění na Islandu.

 

1. den

Ráno se přesuneme privátním busem z Reykjavíku do Akureyri (5 hod. cesty), nalodíme se a večer vyplujeme od islandských břehů směrem na sever.

2. den

Poplujeme na sever přes Dánský průliv a budeme pozorovat mořský život za polárním kruhem. Uvidíme Buřňáky lední, Racky tříprsté, Tereje bílé nebo hejna Alkounů úzkozobých. Večer spatříme první plovoucí ledovce, signalizující blízkost grónského pobřeží.

3. den

Ráno poplujeme podél divokého a zaledněného pobřeží Volquart Boons. Tady se na zodiacích vydáme blíž k ledovcům a poprvé se vylodíme v Grónsku. Odpoledne navštívíme Danmarksø s pozůstatky inuitského osídlení opuštěného před 200 lety. Oblast je dobře dochovaná, včetně základů domů a hřbitova. Večer budeme pokračovat nádhernými fjordy na západ.

4. den

Vylodíme se na poloostrově Hofmann Halvø, ktreý je skvělým místem pro pozorování pižmoňů. Tady také můžeme spatřit potáplice nebo Bělokury horské. Projdeme se tundrou plnou trpasličích bříz, zakrslých vrb a výborných borůvek. Tady můžeme obdivovat kontrast mezi teplými barvami tundry, temnými štíty hor a modrým ledem.

5. den

V severozápadním fjordu oblasti Scoresby Land budeme pozorovat obrovské plující ledovce – některé mají 100m na výšku a přes kilometr délky! Prohlédneme si také starou velrybářskou osadu s domy stavěnými z velrybích obratlů.

6. den

Ráno navštívíme osadu Ittoqqortoormiut, která má 500 obyvatel a je největším osídlením v Scoresby Sund. Z místní pošty můžete poslat pohlednici, můžete se toulat osadou a fotit ležící psy nebo sušící se kůže tuleňů a ledních medvědů. Večer vyplujeme na jih podél scenerické oblasti Blosseville Coast.

7. den

Celý den poplujeme na jih směrem k Islandu. Budeme mít mnoho příležitostí pozorovat velryby a migrující ptáky. V noci budeme obdivovat nebe osvětlené polární září.

8. den

Ráno připlujeme do islandského Akureyri a privátním busem se přepravíme do Reykjavíku (5 hod. cesty).

V ceně je zahrnuto: plavba na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, treking, fotografický workshop, zapůjčení gumové obuvi a sněžnic, plavby na zodiaku a výlety na pevninu pokud není uvedeno jinak, Transfer Reykjavík – Akureyri a zpět, servisní poplatky a přístavní taxy.

V ceně není zahrnuto zejména: doprava do Reykjavíku, vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí, program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), palivový příplatek 25 EUR/osoba/den pokud dojde k výraznému zvýšení ceny pohonných hmot více než 60 dnů před odjezdem, spropitné pro posádku.

Single příplatek: 1.7x ceny plavby. Pokud single cestující preferuje sdílení kabiny, lze rezervovat kabinu bez příplatku. Cena je garantována i v případě, že kabina nebude doobsazena.

Aktivity za příplatek:  mořský kajaking (390 €), potápění (500 €)

Fakultativní služby: zajištění letenek Praha – Reykjavík – Praha (cca 15.000 Kč), ubytování v Reykjavíku a program před a po plavbě.

Stravování: plná penze (na lodi)

Pojištění: účast na plavbě je podmíněno uzavřením plného pojištění léčebných výloh a nákladů na evakuaci. Doporučujeme uzavřít komplexní cestovní pojištění. Sjednání cestovního pojištění je nutné doložit před odjezdem organizátorovi plavby. Vhodné pojištění Vám na přání zajistíme.

Nástupní místa: Reykjavík/Akureyri

Informace o destinaci:  Grónsko   Island

Související zájezdy:  Island ve 4WD    Okolo Islandu

Články:  Grónsko: příroda tak krásná, až vypadá jako sci-fi       Ostrov Disko

Trasa plavby:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaše plavidlo: M/V Ortelius

 

 


Třída: Ice 1A
Délka: 91,25 metrů
Šířka: 17,61 metrů
Ponor: 5,8 metrů
Tonáž: 4575 t
Postavena: 1989
Kapacita: 100 pasažérů
Motory: 6 ZL 40/48 SULZER
Rychlost: 14,3 uzlů max.; 12 uzlů plavba
Posádka: 34 námořníků, 15 osob hotelové posádky, 6 osob expediční posádky, 1 doktor

Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdyni, Polsko v roce 1989 s názvem “Marina Svetaeva”. Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Později byla přejmenována na M/V Ortelius po holandském kartografovi – Abraham Ortelius (1527-1598), který vydal první moderní světový atlas “Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna.

Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu a volném víceletém ledu.

M/V Ortelius má kapacitu 100 pasažérů, nabízí 5 čtyřlůžkových kabin se společným příslušenstvím, 14 dvoulůžkových kabin se společným příslušenstvím, 9 dvoulůžkových kabin s kulatými bočními okénky s vlastním příslušenstvím, 10 dvoulůžkových kabin s oknem a vlastním příslušenstvím, 6 superior kabin a 1 apartmán. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou.

 

 

 

 

 

 

Na Vaší plavbě se o Vás bude starat sehraný tým posádky, zkušených průvodců a instruktorů.

V týmu jsou lidé, kteří destinaci opakovaně navštívili a mají zkušenosti s vedením klientů – například jako členové vědeckých expedic, bývalí účastníci výzkumných programů, pracovníci vědeckých základen, biologové, geografové, fotografové, historici, apod. Složení posádky je voleno s ohledem na navštívená místa a náplň programu, u sportovnějších expedic jsou členy týmu horští vůdci, instruktoři mořského kajakingu, potápěči, apod.

Kromě vedení programů na souši se Vaši průvodci budou starat i o doprovodný program na lodi – například přednášky na odborná témata, breefingy k jednotlivým programům a aktivitám, apod.

Hotelové služby zajišťuje profesionální personál, k dispozici je 24 hod/denně recepční.

Společný jazyk na lodi je angličtina.

Zájezdy z této destinace:

Tématické zájezdy: