Island ve 4WD

  • Destinace: Island
  • Typ zájezdu: Poznávací zájezdy, Cesty na míru, Firemní zájezdy
  • Délka: 6-denní
  • Cena: 59 900,- Kč

Island je jedno velké přírodní hřiště pro milovnímky přírody a dobrodružství. Máte-li s sebou terénní vůz, můžete se vydat i do těch nejzapadlejších koutů této země ohně a ledu. Vykoupete se v přírodních termálech, přejedete lávové pouště, budete brodit horské řeky nebo si zajedete na piknik někam hodně daleko od civilizace. Navštívíme jihozápad Islandu, který je plný přírodních divů a projedeme ty nejsceneričtější silnice a cesty – uvidíte všechny hlavní zajímavosti této části ostrova a přitom si užijete pohodové řízení v terénu i mimo něj. Tuto cestu organizujeme pravidelně a rádi vám ji připravíme na míru podle vašich požadavků.

Chci rezervaci Více o destinaci

Další programy a zájezdy na míru na Island – viz www.vipholiday.cz

Vip logo rgb-2

Program zájezdu

1. den

Z Prahy odletíme do Keflavíku, na letišti nás budou čekat plně vybavené džípy. Přesuneme se do Reykjavíku , kde se ubytujeme v hotelu v centru města. Procházka centrem: vyhlídka Perlan, moderně ztvárněná vikingská loď, kostel Hallgrimskirkja. Reykjavík je hlavním a největším městem na Islandu, žije zde zhruba 120 tisíc obyvatel a má nezaměnitelnou severskou atmosféru, kterou nenajdete jinde v Evropě. Město bylo pojmenováno vikinskými osadníky Reykjavík, což v islandštině znamená kouřová zátoka pravděpodobně podle od termálních pramenů a gejzírů v jeho okolí.

2. den

Oblast “Zlatého trujúhelníku” – navštívíme N.P. Thingvellir, gejzír Strokkur, vodopád Gullfoss. Terénem k 2. nejvyššímu vodopádu Haifoss. Pohled na dvoustupňovou kaskádu vodopádu Gullfoss, kterou se valí ledovcová řeka Hvítá, je skutečně zážitkem, na který se nezapomíná. Málokdo však ví, že nedaleko odtud najdeme další unikát,  vodopád Háifoss, který je svou výškou 122 m druhý nejvyšší na Islandu. Pro cestu k němu ovšem potřebujete terénní auto, a tak tu málokdy někoho potkáte. Jaký kontrast představuje úzký proužek vody ve srovnání s přelidněnou „primadonou“ Gullfosem!

3. den

Terénní přejezd do oblasti Landmannalaugar (desítky brodů), výstup na nejbarevnéjší horu Islandu Bahnukur, koupání v termálech. Landmannalaugar, přezdívaný jako Perla vysočiny, patří mezi jedno z nejpopulárnějších míst na Islandu. Barevné hory, horská jezera, ledovcové řeky a termální prameny lákají návštěvníky nejenom z Islandu. Za zmínku stojí dva superlativy: nejnavštěvovanější, modře zbarvená hora Bláhnúkur a o něco nižší Brennisteinsalda, nejbarevnější islandská hora vůbec. Její duhové barvy způsobuje je kyselá ryolitická láva (liparit), která vznikla při dávné erupci pod obrovským ledovcem.

4. den

N.P. Skaftafell, kde vyrazíme na túru k ledovci a kolem vodopádů, obojživelným vozidlem poplujeme mezi krami po laguně Jokulsarlon. Celkem 49 islandských ledovců pokrývá téměř 12 % celého území Islandu. Ledová nádhera je nejlépe přístupná u ledovcové laguny Jokulsarlon, která se nachází, stejně jako většina ledovců, na jihu ostrova. Z největšího islandského ledovce Vatnajökull se tu odlamují ledové kry, které plují po hladině laguny, posléze se mohou dostat řekou až do moře a najdeme je i na blízké mořské pláži. Plovoucí ledovce si zblízka můžeme prohlédnout i z paluby obojživelného vozidla během hodinové plavby.

5. den

Jižní pobřeží – navštívíme mys Dyrhólaey s kolonií papuchalků, projdeme se u vodopádů Skogafoss a Seljalandsfoss a těžkým terénem dojedeme k unikátním soutěskám nedaleko odtud. Šedesát metrů vysoký Seljalandfoss nemůžeme na cestě zpět do civilizace minout. Leží téměř na pobřeží, kousek před křižovatkou s okružní silnicí (tzv. ring road), která jako islandská silnice první třídy lemuje celý ostrov. Pohled na mohutný proud vody, padající z převislého lávového útesu, si můžeme dokonce vychutnat i ze zadu, neboť pod převisem vede pěší stezka.

6. den

Projedeme aktivní termální oblast Krýsuvík, vykoupeme se v Modré laguně a večer odletíme z Keflavíku zpět domů. Modrá laguna je umělé jezero na poloostrově Reykjanes, vytvořené uprostřed lávového pole. Je proslulé mléčně bílou barvou vody a vysokou koncentrací solí. Silný přítok vody obmění celý objem laguny asi za 40 hodin. Jezero je napájeno vodou o teplotě 37 – 39 °C z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi. Zde budem mít možnost 2 hodiny relaxovat v teplé minerální vodě a současně pozorovat krásnou a neobvyklou okolní přírodu.

Začátek/konecTermín zájezduNocí/dníCena
Praha/Keflavíkčerven - září5/6cca 59.900 Kč

Pro sezonu 2016 realizujeme tento zájezd pro ucelené skupiny.

V ceně je zahrnuto: letecká doprava Praha – Reykjavík – Praha, vypůjčení terénních vozů, ubytování v dvoulůžkových pokojích v hotelu kat 3* se snídaní, český průvodce, pojištění proti úpadku CK

V ceně není zahrnuto zejména: obědy a večeře, vstupy, plavba po laguně Jokulsarlon, další program nezahrnutý v itineráři.

Stravování: vlastní obědy a večeře

Nástupní místa: Praha, Reykjavík

Informace o destinaci: Island

Více informací zde: Články o Islandu

Klima a sezona

Podnebí je ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu -0,5 a v červenci 10 stupnů Celsia. Turistická sezóna začíná na Islandu začátkem června.

Mezinárodní doprava

Island je dosažitelný letecky a lodními trajekty (z Norska, Dánska, Skotska a Faerských ostrovů).

Místní doprava

Jedinou hlavní silnicí (z veké části vyasfaltovanou) je okružní silnice Ringroad, která objíždí celý ostrov. Vnitrozemské silnice nemají zpevněný povrch. Vzhledem k náročným podmínkám, malému osídlení a velkým vzdálenostem se doporučují vozidla s pohonem všech čtyř kol.

Ubytování

Ubytování je možné v tradičních hotelech různé kategorie.

Jazyk

Oficiálním jazykem je islandština a patří do skupiny skandinávských jazyků; běžná je znalost angličtiny a dánštiny.

Měna

Islandská koruna (ISK).

Vízum

Vízum ke vstupu není potřeba. K vycestování stačí pas platný ještě nejméně 3 měsíce po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace je dobrá. Díky nízké úrovni kriminality, zde žádná velká rizika nehrozí. Není povinné žádné očkování. Island se nachází ve vulkanické zóně, může dojít k zemětřesením či k sopečným erupcím.

Radek Pivnička: zkušený islandský průvodce, raftový a lyžařský instruktor, kajakář a účastník mnoha horolezeckých expedic. Island je Radkova zamilovaná země, kam jezdí opakovaně více než 10 let, dokonalá znalost Islandu je tedy zaručena! Radek je navíc skvělý společník, který svým optimismem navodí příjemnou atmosféru.

 

Zájezdy z této destinace:

Tématické zájezdy: