Špicberky na jachtě

  • Destinace: Špicberky
  • Typ zájezdu: Polární plavby
  • Délka: 8-denní
  • Cena: 75 600,- Kč

Plavba na dvoustěžňovém škuneru vás zavede do hlubokých fjordů jihozápadních Špicberků. Poplujeme na majestátné plachetnici pro pouhých 20 osob, díky čemuž si v malé skupině můžete v klidu vychutnávat krásy arktické přírody. Budeme z blízka pozorovat polární zvířata, přílivové ledovce a odlamování ledu, obdivovat obrovské hory a uzavřené fjordy oblasti Bell Sund. Vydáme se na pobřeží a budeme postupovat ve stopách dávných lovců kožešin. Uvidíme historická místa a hornické lokality datující až ze 17. století a navštívíme také například Barentsburg – jedinou obývanou ruskou osadu na Špicberkách.

Chci rezervaci Více o destinaci

Program zájezdu
Detailní denní program je orientační a může se změnit – loď pluje podle přírodních podmínek, počasí, výskytu ledu, atd..
K plavbě Vám na přání zajistíme dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program před nebo po vylodění .

1. den

Odplouváme z Longyearbyen, hlavního města Špicberků. Longyearbyen je největší město na Špicberkách u Isfjordu a leží na největším ostrově Spitsbergen. Má okolo 2 000 obyvatel, z toho jsou většinou Norové a Rusové. Je to nejseverněji položené město na světě, nedaleko města je také nejseverněji položená vesnice světa Ny-Ålesund. Před naloděním můžete prozkoumat okolí tohoto bývalého hornického města. Za prohlídku stojí Polární muzeum nebo místní kostel. Večer vyplujeme z fjordu Isfjorden, v jehož ústí jsou k vidění Plejtváci malí.

2.-5. den

Vplujeme do oblasti neobyčejně scenerických fjordů Bell Sund. Zdejší příroda vymodelovala krajinu do fascinující podoby. Navštívíme ostrov Akseløya a budeme pozorovat odlamující se led z přílivového ledovce Fridtjofbreen, který obklopují zdejší pitoreskní hory. Bohatý výskyt zvěře lákal po staletí do této oblasti mnoho lovců – půjdeme po jejich stopách a navštívíme pozůstatky jejich chat. Oblast obývají lední medvědi a velryby belugy. Recherchefjord je místo s bohatou historií, datující aý do 17. století – málokde jinde na Špicberkách najdeme tolik historicky významných lokalit, jako zde. Navštívíme také ledovec Recherchebreen s unikátní lagunou a plovoucími krami.

6. den

Navštívíme Barentsburg, jedinou obývanou ruskou osadu na Špicberkách. Toto druhé největší město Špicberk obklopují ledovce a horské hřbety a obyvatelé ho nemohou opustit bez pušky, protože pustou krajinou se potulují lední medvědi. Poté se vydáme do zálivu Colesbukta, kde najdeme opuštěnou ruskou hornickou osadu. Na severním okraji Colesbukty stojí Rusanova chata, která slouží jako minimuzeum.

7. den

Poplujeme až do nitra centrálního zálivu Isfjord. V překladu Isfjorden znamená Ledový fjord, je to druhý nejdelší fjord na Špicberkách a součást stejnojmenného národního parku. Tvoří přirozený vodní kontakt nejdůležitějších měst Longyearbyenu, Barentsburgu a Pyramiden.

8. den

Ráno připlujeme do města Longyearbyen a po snídani se vylodíme. Letiště Svalbard leží asi 3 km západně od města, odtud se dá odletět do Tromsø nebo do Oslo v Norsku. V případě zájmu zajišťujeme celodenní výlety a aktivity v okolí Longyearbyen, např.: výstup s průvodcem na horu Hjortfjellet nebo vyhlídkový vrchol Trollsteinen, celodenní výlet ve fjordu Adventfjorden na mořských kajacích, večerní seakajaking v okolí Longyearbyen, případně vícedenní túra na ledovec s kempováním v divočině.

V ceně je zahrnuto: plavba na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, průvodci, odborné přednášky a aktivity na palubě během plavby, zapůjčení gumové obuvi a sněžnic, plavby na zodiaku a výlety na pevninu, servisní poplatky a přístavní taxy.

V ceně není zahrnuto zejména: doprava do místa nalodění, vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí, program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď a z lodi, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), spropitné pro posádku.

Single příplatek: 1.7x ceny plavby. Pokud single cestující preferuje sdílení kabiny, lze rezervovat kabinu bez příplatku. Cena je garantována i v případě, že kabina nebude doobsazena.

Fakultativní služby: zajištění letenek Praha – Longyearbyen – Praha (cca 12.000 Kč), ubytování a program před a po plavbě.

Stravování: plná penze (na lodi)

Trasa plavby:

 

Vaše plavidlo: dvoustěžňový škuner S/V Noorderlicht

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Třída: zesílená příď pro plavbu v polárních vodách
Délka: 46 metrů
Šířka: 6,5 metru
Ponor: 3,2 metru
Tonáž: 300 GRT
Postavena: 1910, kompletní přestavba r. 1991
Kapacita: 25 osob max.
Motory: 2 Dieselové motory
Rychlost: 7 uzlů max.
Vlajka/Domovský přístav: Holandsko
Posádka: celkem 5 osob

Noorderlicht je expediční plachetnice postavená r 1910 jako trojstěžňový škuner. Loď je speciálně upravena pro polární plavby, má dvoulůžkové kajuty pro celkem 20 cestujících a řídí jí zkušená pětičlenná posádka.

Kajuty jsou vybaveny dvěma postelemi, šatníkem a mají vlastní umyvadlo s teplou a studenou vodou; sociální zařízení je společné.

Kromě prostorného a pohodlného interiéru Noorderlicht nabízí velký salon na palubě v zadní části lodi s výčepním pultem, další salon uprostřed paluby, vybavenou kuchyni, mnoho míst k sezení uvnitř i na palubě. Loď je vybavena 2 čluny typu Zodiak.

Na Vaší plavbě se o Vás bude starat sehraný tým posádky, zkušených průvodců a instruktorů.

V týmu jsou lidé, kteří destinaci opakovaně navštívili a mají zkušenosti s vedením klientů – například jako členové vědeckých expedic, bývalí účastníci výzkumných programů, pracovníci vědeckých základen, biologové, geografové, fotografové, historici, apod. Složení posádky je voleno s ohledem na navštívená místa a náplň programu, u sportovnějších expedic jsou členy týmu horští vůdci, instruktoři mořského kajakingu, potápěči, apod.

Kromě vedení programů na souši se Vaši průvodci budou starat i o doprovodný program na lodi – například přednášky na odborná témata, breefingy k jednotlivým programům a aktivitám, apod.

Společný jazyk na lodi je angličtina.

 

Zájezdy z této destinace:

Tématické zájezdy: