Aljaška

Zlatavé slunce ozařuje zasněžené vrcholky hor, ranní rosa se třpytí na stéblech trávy a řekou plují lososi. Na protějším břehu se medvěd chystá ulovit si snídani a na obzoru mezi bílými mraky vykukuje Mount McKinley. A vy jste jediným vetřelcem v tom království divočiny, které je stejné od dob, kdy ho objevili asijští lovci mamutů i američtí zlatokopové.
Největší a zároveň nejméně obydlený stát USA se nachází mezi 50. a 75. rovnoběžkou severní polokoule. Název Aljaška prý vychází z aleutského slova „Alyeska“, což v překladu znamená „Velká země“. Rozloha celé oblasti je téměř 2mil km2, z čehož více než čtvrtina leží za polárním kruhem. Dominantním přírodním znakem celé oblasti je reliéf Kordiller s nejvyšším štítem Severní Ameriky – Mt. McKinley (6194 m.n.m.). Nemusíte být zrovna milovníkem Jacka Londona, aby vás Aljaška fascinovala. Je to krajina, kde štíty hor rozrývají divoké řeky a kde vládnou medvědi a vlci. Představuje naprostou čistotu, rozlehlost a nedotčenost a zároveň nesmírnou krutost a neúprosnost přicházející zimy.

Zájezdy do destinace Mám dotaz

Fotosafari severu
Národní park Denali patří mezi přírodní skvosty naší planety. Uvidíte medvědy, losy, vlky, ovce daleovy a mnohá další zvířata.
Mount McKinley
Výstup na nejvyšší horu Sev. Ameriky patří k vrcholným zážitkům. Hora patří mezi nejdrsnější místa na světě.  
Chilkoot Trail
Vydejte se na proslulou stezku zlatokopů přes obávaný Chilkootský průsmyk. Čtyřdenní trek stoupá od moře až do kanadského vnitrozemí.
Telení ledovců
V NP Kenai Fiords můžete plout k ledovcům, které s rachotem padají přímo do moře. Pohled na masu ledu vás naplní úctou k tomuto přírodnímu fenoménu. 
Mořský kajaking
Úžasnou možností jak poznávat aljašské pobřeží je expedice na mořském kajaku. Táboření u ledovců, lov lososů, liduprázdná krajina,..
Medvědi
Na Aljašce žije medvěd černý a poddruh medvěda hnědého zvaný grizzly. Tyto šelmy, které mohou vážit až 680 kg, jsou překvapivě obratné. Známé jsou jejich lovy lososů v NP Katmai.

 

Co zde můžete vidět:

Vstupní branou je město Anchorage, jediné skutečné velké město Aljašky. Milovníci zvířat a trekingu jistě ocení skvělé podmínky pro pozorování a focení velkých šelem, které nabízí národní park Denali. Na jihu Aljašky najdeme obrovský Záliv Prince Williama s telícími se ledovci, kosatkami a koloniemi lvounů. Ledovec Matanuska nabízí bezpečnou ledovcovou turisitiku a úchvatné scenérie. Sever Aljašky nemá konkurenci co do podzimních barev a najdeme tu skvělé termální prameny Cheena Hot Springs s možností koupání. Nesmíme zapomenout na národní park Katmai se unikátním pozorováním medvědů lovících lososy či pobřežní městečko Skagway s historií zlaté horečky a slavnou túrou Chilkoot Trail. Kdo má čas a odvahu, může splouvat řeku Yukon na kanoi nebo se sem vydat v zimě se psím spřežením.

 

Hlavní město: Juneau
Největší město: Anchorage (286 174 obyv.)
Rozloha: 1 717 854 km²
Nejvyšší bod: 6194 m n. m.
Počet obyvatel: 626 932 (2010)
Hustota obyvatelstva: 0,42/km²
Teplotní rekord: -63 °C
Měna: USD
Jazyk: Angličtina

 

 

Aljaška

Zájezdy z této destinace: