Severní Grónsko – Ilulissat

  • Destinace: Grónsko
  • Typ zájezdu: Poznávací zájezdy, Cesty na míru, Firemní zájezdy
  • Délka: 5-denní
  • Cena: 49 000,- Kč

Naše cesta směřuje do oblasti městečka Ilulissat. Toto slovo znamená v eskymáckém jazyce “plovoucí ledovec”; v okolí městečka najdeme ledovcový fjord Icefjord, který je od roku 2004 chráněnou rezervací UNESCO. Obdivovat můžete nejproduktivnější ledovec severní polokoule, pozorovat velryby, navštívit eskymácké osady, ochutnat tuleně či pižmoně. V létě si pak užijete nikdy nezapadající slunce a v zimě naopak polární záři a jízdu se psím spřežením. Vydáme se na půlnoční plavbu mezi krami, budeme pozorovat velryby, podnikneme túru k ledovci, zavítáme do eskymácké domácnosti, ochutnáme tulení stejky nebo maso z ledního medvěda či z pižmoně…

Chci rezervaci Více o destinaci

Program zájezdu

 

1. den

Navečer přiletíme do Ilulissat, ubytujeme se a projdeme se městečkem. Ilulissat (dánsky Jakobshavn, znamená “Jakobův přístav”) je třetí největší město v Grónsku, ve kterém žije kolem 5000 obyvatel. Bylo založeno v roce 1741 a vyrostlo na původně eskymácké vesnici. Městečko tvoří pro Grónsko typické barevně pomalované dřevěné domky, z jejichž oken se naskýtá pohled na obrovské ledové kry plující po hladině moře. Led se odlamuje z nedalekého ledovce, který je od roku 2004 chráněnou rezervací na seznamu přírodních památek UNESCO a zároveň také největším magnetem turistů. Mimochodem, slovo ilulissat znamená v eskymáckém jazyce plovoucí ledovec.

2. den

Pěšky se vydáme k Icefjordu, který leží asi 2 km od Ilulissat, trasu zvolíme podle chuti a budeme obdivovat obrovský záliv plný ledu i nádhernou tundru v jeho okolí. Hlavní přírodní zajímavostí a atrakcí oblasti je Sermeq Kujalleq, nejproduktivnější ledovec severní polokoule a zároveň největší ledovec, který ústí v moři. Tento ledovec vypouští do 50 kilometrů dlouhého fjordu 10 procent veškerého grónského ledu. Sermeq Kujalleq se také vyznačuje velkou rychlostí ledu, ledová masa se k moři sune rychlostí až 40 metrů za den!

3. den

Prohlídka Ilulissatu: navštívíme hezký kostelík Zion a nedaleké muzeum Knuda Rasmussena. Vystoupáme na vyhlídku, abychom obhlédli pestrobarevné domky tohoto největšího města Grónska. Večer nás čeká půlnoční plavba mezi ledovci. Plovoucí kry si můžete prohlédnout například během dvouhodinové plavby lodí, kterou místní kanceláře organizují několikrát denně. Zážitkem je zejména půlnoční plavba, kdy šikmé světlo a bezvětří vykouzlí mezi obřími krami fantastickou atmosféru.

4. den

Volný den, který každý může věnovat aktivitám podle chuti: vyhlídkový let helikoptérou k ledovci Sermeq Kujalleq, plavba za velrybami, výlet do eskymácké vesnice a návštěva domácnosti s obědem nebo pěší výlet k ledovcové laguně. Večer můžeme zajít na grónský bufet a ochutnat místní speciality.

5. den

Odlet domů.

Termíny lze domluvit individuálně na základě požadavku klienta. Ilulissat lze navštívit celoročně, nicméně letní období vhodné pro uvedený program trvá od června do srpna. Ceny jsou orientační, přesná cena bude zkalkulována podle aktuálního termínu, typu ubytování, programu atd.

 

V ceně je zahrnuto: ubytování v hotelu kat 3-4*, polopenze, český průvodce, vstupy do muzeí a NP, pěší túry, 3-hod. plavba k ledovci Sermeq Kujalleq.

V ceně není zahrnuto zejména: letecká doprava na místo a zpět, vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí, program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři.

Fakultativní služby a výlety za příplatek: Výlet helikoptérou k ledovci (5.300 Kč), plavba s pozorováním velryb (3.500 Kč), plavba do rybářské osady s návštěvou domácnosti a obědem (3.600 Kč), plavba k ledovci Eqi (6.600 Kč).

Letecká doprava: letenky Praha – Ilulissat – Praha (cca 35.000 Kč) mohou být směrovány buďto přes Kodaň (Dánsko) nebo přes Reykjavík (Island) s možností prodloužení pobytu v uvedených destinacích.

Stravování: polopenze

Nástupní místa: Praha, Ilulissat

Informace o destinaci: Grónsko

Články:   Grónsko: příroda tak krásná, až vypadá jako sci-fi       Ostrov Disko

 

Zájezdy z této destinace:

Tématické zájezdy: