Gronsko Disko

Jednu z možností prozkoumání vzdálenějšího okolí města Ilulissat představuje plavba na ostrov Disko. Tento největší ostrov západního pobřeží Grónska láká především dramatickou krajinou se strmými útesy, zvedajícími se do výšky 1 000 metrů. Můžete se tu vydat na několikadenní náročný trekking horami nebo se jen tak procházet podél pobřeží pod útesy a obdivovat polární krajinu i plovoucí kry.

Hlavní osada ostrova se jmenuje Qeqertarsuaq a táhne se u ní kilometr dlouhá pláž z černého písku. Život je tu ještě poklidnější a pocit izolovanosti od okolního světa ještě markantnější než ve 100 km vzdáleném Ilulissatu.

Na rozdíl od jiných oblastí v Grónsku tady najdeme skutečný green-land, neboli zelenou zemi, jak Grónsko kdysi pojmenovali Vikingové. Díky jižním svahům se tu totiž půda v létě víc prohřívá a krajina tak doslova překypuje zelení vegetace. Během naší návštěvy na počátku června však ještě panovalo spíše zimní počasí a dokonce i místní eskymáci si stěžovali na pozdní příchod léta. Ne nadarmo se traduje, že v Grónsku panují čtyři roční období: zima, červen, červenec a srpen…

Návštěvníci tu mohou i v letním období zažít typický způsob cestování po Grónsku, jízdu se psím spřežením. Stačí vystoupat do zhruba 800 metrů výšky nad městečko, kde se rozprostírá ledovec Lyngmark. Tady se můžete projet na saních nebo strávit noc v horské chatě přímo na ledovci.