Jižní Georgie

Strmé ledovce se koupou ve vlnách a na nich se batolí tisíce tučňáků, lachtanů nebo rypoušů sloních; vše korunuje ohromující množství albatrosů, chaluh, buřňáků a dalších ptačích druhů – takhle vypadá Jižní Georgie, jedno z nejodlehlejších a nejdivočejších míst na Zemi s dramatickou krajinou formovanou zasněženými vrcholky hor a obrovskými ledovci. Ostrov je také nazýván “Oáza Atlantiku” z důvodu obrovského množství hnízdících tučňáků a lachtanů. Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy (anglicky South Georgia and the South Sandwich Islands) jsou britská zámořská území v Jižním Atlantském oceánu. Toto souostroví se skládá z odloučených nehostinných ostrovů Jižní Georgie a skupiny menších ostrovů známých jako Jižní Sandwichovy ostrovy. Na ostrovech nežijí žádní stálí obyvatelé, pouze vládní úředníci s rodinami v hlavním městě King Edward Point, pracovníci muzea poblíž Grytvikenu a vědci a podpůrný personál britského polárního výzkumu na vědecké základně na Ptačím ostrově.

Zájezdy do destinace Mám dotaz

Ptačí ráj
Jižní Georgie je doslova rájem pro ornitology a fotografy – milionové kolonie tučňáků patagonských, hnízdící albatrosi a buřňáci. Jen Buřňáků holubích zde žije odhadem 22milionů!
E. Shackleton
Vydejte se na místo, kde je pochován Sir Ernest Shackleton, jeden z nejvýznamnějších objevitelů a polárníků
Albatrosi
Víte, že největší rozpětí křídel ze všech ptáků na světě (3,5 m) má Albatros stěhovavý? Na otrově hnízdí přes 4.000 těchto obrů.
Velrybářství
 V dobách největší velrybářské slávy žilo v Grytvikenu během sezóny 300 lidí, na celé Jižní Georgii pak 1000. Odhaduje se, že 7 stanic v Jižní Georgii ulovilo v letech 1904 –1965 celkem 175000 velryb!
Ledovce
Nejvyšší hora Jižní Georgie se jmenuje Mount Paget (2934 m.n.m.), největším ledovcem je pak Fortuna. Ledovců je na Jižní Georgii asi 160 a některé z nich spadají z příkrých hor až do moře.

 

Co zde můžete vidět:

Ostrovy Jižní Georgie bývají většinou zahrnuty do delších plaveb v kombinaci s Falklandskými ostrovy nebo Antarktickým poloostrovem. Navštívit je ale můžete samostatně a určitě je na co se těšit. Najdete tady největší koncentraci antarktických zvířat na jižní polokouli s miliony tučňáků, mořských ptáků a lachtanů. Bezesporu největším magnetem jsou obrovské kolonie tučňáků patagonských, jejichž počet dosahuje přes 2 miliony zvířat! Kromě toho zde uvidíte další 3 druhy tučňáků (oslí, žlutorohý a uzdičkový). Jižní Georgie je domovem největších druhů létajících ptáků – albatrosů. Žije zde pták s nějvětším rozpětím křídel na světě, albatros stěhovavý a 3 další druhy albatrosů. Divoké krajině plné ledovců a strmých hor dominuje krásou Drygalski Fjord, oblíbená zastávka většiny plaveb. Ostrovy také nabízejí vhled do historie velrybářství, které zde probíhalo až do r. 1964 – můžete navštívit muzea a k vidění jsou ruiny starých velrybářských stanic. Zde také zemřel jeden z největších polárníků a objevitelů jižních moří, Sir Ernest Shackleton a jeho hrob patří k tradičním zastavením cestovatelů.

 

Hlavní město: King Edward Point (Grytviken)
Rozloha: 3 903 km²
Nejvyšší bod: Newtontoppen (1717 m n. m.)
Počet obyvatel:  20
Hustota obyvatelstva: 0,005 ob. / km²
Měna: Libra
Jazyk: Angličtina

 

Jizni_Georgie

Zájezdy z této destinace: