Špicberky

Špicberky, neboli medvědí ostrovy, norsky Svalbard, je souostroví pod správou Norska a jednou z nejsevernějších výsep pevniny v Severním ledovém oceánu. Víte, že Špicberky jsou nejseverněji osídlený kout naší planety? Nacházejí se daleko za polárním kruhem, pouhých 1000 km od severního pólu. Od dubna do října tu slunce krajinu ozařuje 24hodin denně a zdejší dramatická i melancholická bezlesá krajina učarovala již mnoha cestovatelům. Špicberky nabízejí vše, co může člověk chtít od severské přírody – fantastické výhledy do krajiny, neopakovatelná setkání se zvířaty a pokoru před těmi, kteří se starají, aby tato perla Arktidy zůstala zachována nezkažená i pro další generace. Pravým králem této krajiny je bezesporu lední medvěd – jedna z největších a nejkrásnějších šelem této planety. Najdete tu ale i další zvířata, jimž dominují velryby, mroži a obrovská hejna nejrůznějších druhů mořských ptáků. Špicberky jsou skvělé místo pro severský treking, toulky tundrou nebo mořský kajaking, můžete také vyzkoušet potápění nebo fotit lední medvědy. Zájezd na Špicberky lze absolvovat i na palubě expediční lodi.

Zájezdy do destinace Mám dotaz

Zubaté vrcholky
Český název Špicberky je odvozen od holandského slova Spitzbergen, což znamená “Zubaté vrcholky”. Jméno Svalbard, používané Nory, pak znamená v norštině “Chladné pobřeží”
Lední medvěd
Lední medvěd (Ursus maritimus) je největší suchozemská šelma světa – měří ve vzpřímeném postoji až 3,3m a váží až 700 kg! Lední medvěd žije na krách ale v případě potřeby uplave až 100 km.
Přírodní parky
Téměř 65% plochy ostrovů Špicberky zaujímají chráněná území, včetně 6 národních parků a 15 ptačích rezervací. Roste zde například nejnižší prales na Zemi, složený z místního poddruhu břízy.
Největší ledovec
Největší zdejší ledovec, Austfonna, je po Antarktickém a Grónském ledovci třetí největší na světě. Průměrná tloušťka ledu dosahuje 235m a jeho čelo je široké 200km!
Arktická poušť
Přes svou blízkost k severnímu pólu mají Špicberky relativně mírné klima s množstvím slunečných dní a minimem srážek. V létě bývá Grónské moře zcela bez ledu a průměrná teplota  je +5° C
Severní pól
Nejsevernější ostrov souostroví Špicberky –  Phippsøya leží na 81. st. severní šířky – tady budete už jen 860 km od severního pólu. Zde už žijí jen lední medvědi a rackové…

 

Co zde můžete vidět:

Správním centrem a jediným větším městečkem souostroví Špicberky je Longyearbyen, který je východištěm většiny cest. Obklopují ho ledovci obroušené hřebeny Nordenskjoldovy země s horskou tundrou na temeni i v údolích, ale také se strmými svahy a útesy při pobřeží. Naproti, za temnými vodami širokého fjordu, září za hezkého počasí mohutně zaledněné horské masivy Země Oskara II., kam se lze vydat expediční lodí a pozorovat mohutné ledovcové splazy ohlodávané oceánem. Dalším cílem je velmi málo navštěvovaný unikátní ostrov Kvitøya, který je nejvýchodnější výspou Norska. Jedním z hlavních lákadel cesty na Špicberky je setkání se symbolem Arktidy, největší suchozemskou šelmou světa, kterou je lední medvěd. Tady můžete tato krásná a ohrožená zvířata vidět v jejich přirozeném prostředí. Dalším vrcholným zážitkem je pozorování velryb, tito giganti oceánu byli kdysi téměř vyhubeni, dnes v Arktickém oceánu žijí hejna keporkaků, běluhy i největší zvíře světa – Plejtvák obrovský. Nejpočetněji jsou však na Špicberkách zastoupeni ptáci, můžete tu vidět alkouny, kajky, husy, chaluhy, jespáky a mnoho dalších druhů v počtech až statisíců. Zajímavá je také zdejší historie, neboť v minulosti byly Špicberky výchozím bodem výprav k severnímu pólu, na ostrově Danskøya můžete dodnes vidět pozůstatky několika polárních expedic.

Hlavní město: Longyearbyen
Rozloha: 62 049 km²
Nejvyšší bod: Newtontoppen (1717 m n. m.)
Počet obyvatel:  2 756
Hustota obyvatelstva: 0,005 ob./ km²
Měna: Norská Koruna
Jazyk: Norština

 

Zájezdy z této destinace: