Patagonie

Když roku 1520 portugalský objevitel Fernão de Magalhães doplul na jih amerického kontinentu, nemohl přehlédnout místní obyvatele. Jejich výška byla oproti malým portugalcům opravdu impozantní, a tak je pojmenoval Patagon, neboli „velká noha“. Patagonie je označení pro rozsáhlé území na jihu Jižní Ameriky. Na severozápadě ji ohraničují Andy, na severu řeka Río Colorado. Většina Patagonie náleží Argentině, zbytek Chile. Až na samý okraj světa vás zavedou nekonečné pláně daleké Patagonie. Když se ale zeptáte místních domorodců, řeknou vám pravý opak a otočí mapu vzhůru nohama. Tady jste na vrcholku světa! Noc bez tmy, začátek konce, ledové hory… Patagonská pampa je drsná i rozmarná a chutná po červeném víně. Pokud nemáte v úmyslu vydat se až do Antarktidy, v Patagonii se ocitnete nejjižněji, jak je to jen na zeměkouli možné. A do Antarktidy je to odsud co by kamenem dohodil.

Zájezdy do destinace Mám dotaz

Los Glaciares
Národní park Los Glaciares byl
v roce 1981 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO – najdeme tu 47 hlavních ledovců a okolo 200 méně významných ledových mas.
Perito Moreno
Ledovec Perito Moreno patří
k nejnavštěvovanějším místům Patagonie. Samotný led má barvu modrou. Čím je modřejší, tím je hutnější a starší, naopak čím více obsahuje vzduchu, tím je bělejší a mladší. 
Torres del Paine
Na mnoha desítkách kilometrů cest v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů můžete vidět pštrosy nandu, lamy guanako či majestátní kondory.
Tierra del Fuego
Ohňovou zemi objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães a pojmenoval ji podle ohňů, které uviděl v noci na ostrovech.
Od roku 1881 je Ohňová země rozdělena mezi Argentinu a Chile. 
Koně
Pampy, koně a gaučové.
Tři věci, které nejde oddělit. Honáci mohou v Patagonii žít bez ženy, ale rozhodně ne bez koně.

 

Co zde můžete vidět:


Nedaleko města El Calafate se rozkládá přírodní zázrak, národní park Los Glaciares, jedna z největších zásobáren pitné vody na světě. Neuvěřitelně modré ledovcové hory vás každou chvílí ohromí řevem odlamujícího se ledu. Skalní masívy hor Fitz Roy a Cerro Torre jsou také jedny z nejtěžších alpinistických terénů na světě. Ledovec Perito Moreno představuje obrovskou ledovou stěnu o šířce pěti kilometrů a výšce šedesát metrů. K ledovci se můžete vydat buď po dřevěné cestě anebo na palubě lodi. Když cestou z Los Glaciares překročíte argentinsko chilskou hranici směrem do Chile, ocitnete se v národním parku Torres del Paine. A budete-li mít štěstí na počasí, čeká vás tu nezapomenutelný pohled na tři obří žulové věže nad modrým jezerem a se zasněženými štíty v pozadí. Až vás krása parku omrzí, nasedněte na trajekt a přeplavte se přes Magalhaesův průliv do bájné Ohňové země. Kdysi dávno tu planoucí ohně indiánů lemovaly členité pobřeží a stály u počátku jména tohoto souostroví, když ho objevili Magalhaesovi námořníci. Stejně jako tehdy, ani dnes už za městem Ushuaia, posledním na břehu ostrova, žádná cesta nevede. Tady začíná konec světa.

 

Největší město: Neuquén, Argentina (345 000 obyv.)
Rozloha: 1 043 076 km2
Počet obyvatel: 1 999 540
Hustota obyvatelstva: 1.9 ob./ km²
Měna: Argentinské/Chilské peso
Jazyk: Španělština

 

Zájezdy z této destinace: