Pokud vás láká toulání na skiaplech nebo sněžnicích a následné sjíždění na lyžích z dvoutisícových štítů přímo k moři, může být Grósko pro Vás tou pravou destinací. Jinak těžko přístupné západní pobřeží je známé svými ledovci a hlubokými fjordy, nad nimiž se zvedají pobřežní hory přesahující 2.000 m. Protože oblast je přístupná pouze lodí, hlavním dopravním prostředkem a zároveň plovoucím hotýlkem je impozantní trojstěžník, ze kterého se denně můžete vydávat na pevninu. Během plavby budete z paluby lodi pozorovat divoká zvířata, plovoucí ledovce, eskymácké osady a nádherné pobřeží. Tato cesta byla vyhodnocena magazínem GEO jako nejlepší aktivní plavba roku 2013!

Trojstěžník jako lyžařská základna

Cestu zahajujeme v městečku Maniitsoq, které leží na ostrově v ústí fjordu. Budete se tu cítit doslova jako na konci světa, protože odtud dál na západ se rozprostírá Labradorské moře, za kterým už je Baffinův ostrov a Amerika. Maniitsoq spojuje s okolním světem malé letiště, kam létají malá letadla z hlavního grónského letiště v Kangerlussuaq.

Přístav v Maniitsoq nezamrzá od časného jara do nástupu zimy a je také domovem inuitské komunity rybářů a lovců. Lov tady stále představuje hlavní zdroj obživy a ekonomiky oblasti. Před vyplutím navštívíme místní muzeum s hezkou expozicí místní historie a kultury. Zpestřením může být i pozorování vorvaňů, kteří často navštěvují moře v blízkosti města.

Ale jsme tu přece hlavně kvůli lyžování! Naloďujeme se tedy na nádherný dřevěný trojstěžník, který nám v následujících dnech poskytne zázemí pro spaní a stravování a bude nás  dopravovat mezi jednotlivými lokalitami. Tento obratný škuner je ideální pro plavbu v pobřežních vodách Grónska, mezi ledovými krami a ostrůvky, v úzkých fjordech a také například pro pozorování velryb. Koneckonců – lodě jsou v Grónsku tradiční dopravní prostředek a často jediný způsob jak se dostat do odlehlých osad a oblastí.

Loď má komfortní kajuty, restauraci, bar a čítárnu a prostorné otevřené paluby s výborným výhledem i v případě, že pluje pod plachtami. Vybavení doplňují 2 nafukovací čluny (Zodiaky) sloužící pro vylodění a pozorování zvířat v jinak nepřístupných místech.

Jak to probíhá?

Osmidenní plavba je nabitá akčním programem, lyžuje se každý den. Pod vedením zkušeného lyžařského instruktora se vydáváme na pobřeží a podle přírodních podmínek a počasí vyrážíme na výlet. Na své si přijdou i vyznavači telemarkového lyžování nebo snowboardisté. Kdo se nechce klouzat, může s druhým průvodcem vyrazit na túru na sněžnicích.

První naší destinací je úžasný labyrint fjordu Sermilinguaq, který nabízí jednu z nejdivočejších krajin Grónska, kde vrcholky hor pokrývají impozantní ledovce. Na sněžnicích tu můžete prozkoumat úpatí hor a vyhlídky na fjord.

Loď v následujících dnech pokračuje labyrintem fjordů na sever, kde  navštívíme oblast fjordů Evighedsfjorden a Kangerdluarssuat s úžasným výstupem a sjezdem na lyžích z ledovce Taaterat Glacier z výšky 1.000 m až k moři! Další dny podnikáme výstupy a sjezdy z dalších vrcholů v okolí a lyžaři tak mohou obdivovat nádherné pohledy na fjordy z ptačí perspektivy. Během večerů na jachtě zakotvené v některém z fjordů si sdělujeme zážitky z uplynulého dne.

Po týdnu lyžování se vracíme zpět do Maniitsoq, kde se okruh mezi fjordy, ledovci a zasněženými horami uzavírá. Máme za sebou nejenom dny plné lyžování, ale poznali jsme zajímavou oblast západního Grónska s jeho místními obyvateli a původními zvířaty.

Praktické informace

Protože na palubě jsou vždy dva zkušení instruktoři, kteří zajišťují bezpečnost, je tato polární cesta vhodná i pro skialpinisty a lyžaře, kteří nemají zkušenosti s lyžováním na ledovcích. Podmínkou je pouze schopnost sjíždět v hlubokém sněhu. Kdo nelyžuje, může se připojit ke skupině vyrážející na sněžnicích.

Celá cesta je včetně kompletního servisu, a to včetně ubytování v pohodlných kajutách a plné penze. Večery na lodi zpestřují odborné přednášky na různá témata, týkající se okolní přírody, historie nebo života.

Kdo chce podniknout tento unikátní výlet, musí počítat s náklady na cestu, které se podle typu kabiny na lodi pohybují okolo 50-60 tis. Kč. K tomu je třeba připočítat cenu letenky ve výši přibližně 30 tis. Kč. Cestu můžete kombinovat s návštěvou jiných destinací v Grónsku (třeba Ilulissat) nebo s cestou na Island.

Jan Hocek